Máte dotaz týkající se Vašeho zdraví, léků či kosmetiky? Zeptejte se nás zde.
TĚHOTENSTVÍ | leky-poradna.cz

Léčba nachlazení a chřipky v těhotenství

Zvýšená teplota a zejména pak horečka (teplota nad 38°C) může být pro plod nebezpečnější než podání bezpečného přípravku na snížení teploty. Proto se nedoporučuje ji přehlížet, podceňovat a přecházet. Po celou dobu těhotenství je na snížení teploty a veškerou bolest bezpečný paracetamol, pokud je užívaný v doporučených dávkách (mezi léky s paracetamolem se řadí např. Panadol, Panadol Novum, Paralen). Další výhodou této látky je, že nedráždí žaludek a nezpůsobuje pálení žáhy.

V prvním a druhém trimestru je možné užít i přípravky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (např. Acylpyrin, Aspirin), ve třetím trimestru je vhodné užívat POUZE léky paracetamolem (viz výše). Avšak v období kojení se upřednostňuje podání ibuprofenu, paracetamol je látkou druhé volby.

Posilování imunity během těhotenství

Protože paracetamol a ibuprofen neléčí příčinu onemocnění, ale jen potlačují příznaky onemocnění (zvýšenou teplotu a bolest), je vhodné léčbu doplnit o přípravek na podporu imunity. V období těhotenství i kojení lze užívat vitamin C (3x denně v dávce 250 mg po 4 hodinách), vhodný je také Preventan akut (pro těhotné ženy po ukončení prvního trimestru a v období kojení), který rychle zvyšuje slizniční imunitu (2x denně nechat 1 tabletu volně rozpustit v ústech, poté alespoň 20-30 minut vydržet nejíst a nepít). Na posílení imunity je také vhodné užívat přípravky s hlívou ústřičnou pro vysoký obsah betaglukanů.

Doporučit lze také velmi oblíbený a bezpečný homeopatický přípravek Oscillococcinum (při nachlazení 3x denně 1 tubičku po dobu maximálně 3-5 dnů, lze užívat také preventivně - 1 tubička týdně). Obsah tubičky s přípravkem Oscillococcinum se vsype pod jazyk a nechá se rozpustit. Je důležité, jako u všech homeopatických přípravků, vyhnout se alespoň 30 minut předem a 30 minut po užití homeopatika výrobkům s mentolem (žvýkačky, zubní pasty, bonbóny apod.), kávě a nekouřit. Přípravek lze na podporu imunity podávat i kojencům a malým dětem, jimž se obsah tubičky rozpustí v malém množství vody.

POZOR: nevhodné jsou přípravky s obsahem echinacey (třapatky nachové) z důvodu rizika poškození jaterních buněk, lipový a šalvějový čaj, viz náš článek Léky, které mohou poškodit plod a způsobit potrat.

Rýma v těhotenství

Chřipku i nachlazení často doprovází rýma a kašel. Přípravky první volby na ucpaný nos v období těhotenství jsou nosní spreje s obsahem přírodní minerální vody (např. Vincentka) a mořské vody (např. Mar plus, Quixx, Quixx soft, Sterimar aj.), případně přípravky s obsahem bylinných silic (např. Pinosol).

Pokud má budoucí maminka v pořádku krevní tlak, může použít nosní kapky nebo spreje s obsahem tzv. dekongescentní látky (látka způsobující zplasknutí zduřelé nosní sliznice - např. Olynth, Olynth HA, Nasivin, Otrivin aj.), ALE aplikovat může jej pouze 1-2x denně po dobu 3-5 dnů, déle jen po poradě s lékařem.